Zacznij zdrowo jeść

3 lutego 2017

Wiele razy pojawia się pytanie jak będzie można zmienić życie, by być zdrowym. Jednak nie ma dobrej odpowiedzi, która będzie jednoznaczna. Można wskazywać na ogólne zasady, które w trakcie przygotowywania żywienia muszą być brane pod uwagę.

1. Cenne warzywa

Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że warzywa są bardzo zdrowe i dlatego rzeczywiście warto na nie postawić. Dostarczają nam bardzo wielu witamin, błonnika, enzymów czy minerałów. Jeśli spożywamy warzywa można oczekiwać, że ryzyko nowotworów będzie mniejsze, nie będzie problemów z cukrzycą, ryzyka miażdżycy, nie będzie trzeba się obawiać zawału, można także regulować ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu. Według badań jakie są prowadzone powinniśmy mieć 9 porcji warzyw wciągu dnia, a więc powinny być w każdym posiłku.

2. Jedz regularnie

Dzień powinno się rozpoczynać od zdrowego oraz sycącego śniadania. To właśnie kluczowa sprawa, jeśli chcemy, by nasz organizm miał odpowiednią wydajność. Nie będzie trzeba się obawiać o to, że w kolejnych posiłkach zjemy nadmiar kalorii. Dodatkowo spożywanie posiłków regularnie to sposób na uporządkowanie poziomu cukru we krwi, dodatkowo można liczyć, że nasz metabolizm także zostanie uporządkowany. W ten sposób unika się napadów głodu.

3. Udoskonalenie diety

Trzeba starać się o to, by nasza dieta byłą przygotowywana ze wszystkich produktów należących do poszczególnych grup żywieniowych. Będzie trzeba mieć dostęp do produktów zbożowych, mlecznych, warzyw i owoców, do tego również mięso, ryby, tłuszcze. Ostatnia sprawa to również wyroby cukiernicze, które jednak warto ograniczać.

Zdrowy styl życia

4. Nie jemy produktów przetworzonych

Powinniśmy unikać spożywania żywności przetworzonej oraz jedzenia z barów szybkiej obsługi. Wszystkie składniki żywieniowe, które są znacząco przetworzone będą niestety dla naszego organizmu nieodpowiednie. Pojawia się tam wiele konserwantów, chemicznych dodatków, natomiast brakuje wartości. Będą tam tłuszcze, sól co również nie jest odpowiednie dla zdrowia.

5. Nawodnienie organizmu

Woda jest bardzo ważna dla naszego organizmu. To ona w dużej mierze tworzy nasze ciało, dodatkowo odpowiada za transportowanie substancji odżywczych. Spożycie płynów przez osobę dorosłą powinno być na poziomie 2 litrów dziennie. Z pożywieniem dostarczymy w sumie powyżej 3 litrów wody. W ciągu dnia jednak bardzo wiele wody tracimy, dlatego trzeba dbać o uzupełnienie tych braków jakie się pojawią.


Autor

Aleksandra Kwaśny

Dietetyk, sokoterapeuta.

To może Cię zainteresować