Wyciskarka do owoców i warzyw - kompendium wiedzy cz I.

27 kwietnia 2016

Każde urządzenie, które odpowiada za tworzenie soku będzie musiało wyciskać go z owoców i warzyw. Mogą się te urządzenia między sobą różnić techniką i procesem pozyskiwania tego soku. Wyciskarki są w stanie przygotowywać sok także z takich owoców jak poziomi, zioła czy jakieś zboża.

Soki, które uzyskuje się z użyciem wyciskarki są gęste i esencjonalne, mają sporo miąższu. Urządzenia te inaczej niż sokowirówki pracują na wolnych obrotach, wykorzystują do produkcji siłę miażdżenia. Uzyskiwany w ten sposób napój nie będzie utleniany i tym samym będzie on zdecydowanie trwalszy i będzie można go również przechowywać bez problemów. Wyciskarki dają również możliwość uzyskiwania soku z tej samej ilości warzyw i owoców w większej ilości niż sokowirówka. Napój jednocześnie zawiera także więcej cennych składników takich jak minerały czy witaminy. Istotnym minusem wyciskarki będzie to, że są one drogie, a czas produkcji soku będzie długi. Wyciskarki występują w formie jednego ślimaka i wtedy dodatkowo mogą mieć także ostrza.

Jeśli chodzi o uzupełnienie w formie ostrzy to będzie ono gwarantować, że sprzęt będzie w stanie sprawniej pracować i szybciej pozyska sok. Taki sok będzie jednak gorszej jakości, ponieważ przy cięciu część składników będzie utraconych w procesie utleniania takiego soku. Takie urządzenia z ostrzami są jednak wydajniejsze i są w stanie sprawniej radzić sobie z twardymi składnikami. Wyciskarki, które ostrzy nie mają są bardziej wydajne gdy chodzi o ilość cennych składników, ale jednocześnie muszą dłużej pracować, by ten sok uzyskać. Obecnie dostępne urządzenia występują w formie pionowej albo poziomej. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Te poziome często mają także dodatkowe funkcje w tym homogenizacji czy mielenia. Tym samym będą się stawać jakby urządzeniami wielofunkcyjnymi w naszym domu i te zalety sprzętów warto oczywiście cenić. W pionowych urządzeniach wygodne będzie to, że sprzęt sam wciąga surowiec i reguluje jego ilość.

dbanie o wyciskarkę do soków Ciekawym rozwiązaniem są możliwości przepłukiwania takiego urządzenia wodą, co będzie pierwszą fazą jego czyszczenia po użyciu. To bardzo wygodne rozwiązanie, które idealnie się sprawdza i dzięki temu łatwiej będzie po każdym użyciu doprowadzić taki sprzęt do porządku i idealnej czystości. Skoro takie możliwości są dostępne to na pewno warto je wykorzystywać, ponieważ musimy pamiętać, że mycie po każdym użyciu jest obowiązkowe. Ciekawym sprzętem są urządzenia z dwoma wałkami, które gwarantują jeszcze więcej soku z takiej samej ilości surowca. Trzeba jednak pamiętać, że takie urządzenia jednak pracują już dużo dłużej nim ostatecznie uzyskamy dzięki nim smaczny sok.


Autor

Aleksandra Kwaśny

Dietetyk, sokoterapeuta.

To może Cię zainteresować