Od czego zacząć picie świeżo wyciskanych soków?

29 kwietnia 2016

Pewnie wiele osób kupuje sok w sklepie a nie decyduje się na jego przygotowywanie w domu. Jest to oczywiście zajmujące i niestety nie chce nam się tego robić. Jednak czy takie kupowanie soków będzie zdrowe?

Czy może jednak lepiej będzie spożywać takie świeże soki? Jeśli pijemy sklepowe soki to musimy pamiętać, że są one poddane pasteryzacji. Dzięki temu będą one miesiącami leżeć na sklepowych półkach. Można również kupić jednodniowe soki, ale są one dużo droższe. Jeśli chodzi o proces pasteryzacji to będzie on prowadził do tego, że sok będzie zniszczony w dużej mierze, gdy chodzi o cenne składniki witaminowe. Oprócz tego mogą one być rozwadniane bardzo często, ponieważ produkuje się je z soków zagęszczonych. Niekiedy dodaje się do nich cukier czy chemiczne słodziki. Od czego zacząć? Oczywiście na początek, jeśli chcemy przygotowywać soki musimy sobie kupić dobre urządzenie do wyciskania.

zdrowe soki dla dzieci Można to robić ręcznie, ale nie będzie to dobre rozwiązanie. Jeśli chcemy zetrzeć na tarce jakieś owoce dla dziecka i potem odcisnąć nie będzie problemu. Ale gdy będzie trzeba przygotowywać sok w większej ilości to taka forma działania już nie ma żadnego sensu. Będzie męczące, zajmujące i denerwujące. Najlepszym rozwiązaniem będzie zawsze wyciskarka działająca na zasadzie wolnych obrotów. Różnica w soku będzie rzeczywiście wyjątkowa. Sokowirówka będzie ciąć poszczególne owoce, natomiast wyciskarka będzie powodowała, że sok jest wyciskany z komórek owoców i warzyw w sposób efektywny. Nie będzie dochodziło do utleniania soku co jest rzeczywiście bardzo dużym problemem. Odpadu jest w sokowirówce bardzo dużo i sok tym samym nie będzie dobrze wyciskany.

Jeśli chodzi o obecnie oferowane nam wyciskarki z mocnym ślimakiem to urządzenia będą naprawdę dobrze przygotowane. Oczekiwać można, że taki sok będzie wykonany bardzo delikatnie i tym samym nie będą uszkodzone najważniejsze cenne składniki takiego soku. Nie ma on również przykrej piany i nie będzie się rozwarstwiał. Tym samym sok z wyciskarki będzie można przechowywać nawet przez dwie doby. jest to rzeczywiście korzystne rozwiązanie, ponieważ w ten sposób możemy być pewni, że nasz sok będzie w 100% wartościowy i dostarczy do organizmu wszystkie cenne składniki.


Autor

Aleksandra Kwaśny

Dietetyk, sokoterapeuta.

To może Cię zainteresować